نقد عکس صادق تیر افکن

۳۱ شهریور ۱۳۹۲ ۳:۰۲ ب.ظ بدون دیدگاه

عکاس: صادق تیرافکن
نقاد: جواد پورسعید

صادق تیر افکن

در این عکس عمودی رنگی ،مردی رامشاهده می کنیم که موهای سرش حکایت ازسن میانسالی اودارد وبه حالت تمام رخ به دوربین می نگرد . این نگاه مستقیم ، نوعی صمیمیت ونزدیکی عاطفی رامی رساند ولی نورهایی که ازدوطرف روی صورت تابیده شده است ،خیلی شاد نیست وباعث شده بخشی از چشم تاریک شده واین او را نگران نشان می دهد. عکسی که اودر دست دارد، پرتره مرد جوانی را به بیننده نشان می دهد که روی صورت او ،با جسم سختی خراشیده شده است ،که نوع خراش وپاک کردن،حکایت ازعصبانیت واعتراض فردی است که این کار را کرده است .چرا اینگونه ،هویت جوانی باید پاک شود؟ آیا این کار توسط خود او انجام شده است؟ آیا اوجوانی خود را با سختی سپری کرده است وبا این کار می خواهد آن زمان را فراموش کند؟ شاید هم عکسی که در دست اوست، همچون آینه ای ، بی هویتی جوان امروز در برابر هجوم فرهنگی غرب را نشان می دهد.آیا چهره جوان توسط کسان دیگری خراشیده شده است واوقصد دارد با نشان دادن آن ،به نوعی اعتراض خود را نشان دهد؟ افکار و ایده های آنان چیست؟ شاید بخشی از پاسخ مثبت را،دررنگ سیاه کت و زمینه تیره او،بتوان یافت .رنگی بودن عکس مناسب است زیرا رنگین بودن پیراهن ها دارای بارمفهوم مناسبی است.او عکس رابصورتی در دست گرفته که بیننده تصورمی کند ،رنگ پیراهن هر دو آنها یکی است،آیا این یکرنگی نشانی از همدلی است؟.آیا همرنگی پیراهن ها با روبان های رنگارنگ ، رنگین کمانی را نوید می دهد که نشان دهنده امید است؟ویا بطور اتفاقی در عکس امده است؟با نگاهی به عکس های دیگر اومتوجه میشویم او بدرستی نشانه ها را می شناخته وآگاهانه در عکس های خود به کار می برده است.
صادق تیرافکن ،یکی از گسترش دهندگان عکاسی مفهومی در ایران بود که با توجه به عمر کوتاه خود، توانسته بود چشم جهانیان را به آثارخود جلب کند.اوعکاسی را با سلف پرتره شروع کرده است ولی بعدها از افراد دیگری در عکس هایش استفاده کرده است وبراستی این سلف پرتره به زیبایی ارتباط خود را با بیننده برقرارمی کند. روحش شاد باد
جواد پورسعید ۱۸ شهریور ۹۲

Share Button
مطالب ما را دوست دارید؟ همین حالا در خبرنامه شریک شوید.
علی‌سینا بهادری

درباره ی

علاقه و حرفه ی اصلی من کامپیوتر و نرم افزاره اما به عکس گرفتن خیلی علاقه دارم. از سال 1390 با دوربین DSLR کار کردم و عکاسی رو دوست دارم. موضوع هایی که روی این مجله قرار میدم اکثرا با تلخیص کمی ترجمشون کردم تا مورد استفاده ی دوستان علاقه مند قرار بگیره. لطفا نظرات خودتونو بهم بگید تا از اونا استفاده کنم.

بدون دیدگاه

وبسایت خودتان است. نظر بدهید