مستت می‌کند دریاچه ی شورانگیز «شورمست»

۲۳ مهر ۱۳۹۲ ۷:۳۰ ق.ظ بدون دیدگاه

خبرنگار امرداد – نگار پاکدل :

مستت می‌کند این شورمست سوادکوه، این تنها دریاچه‌ی طبیعی شهرستان سوادکوه که گستردگی‌اش۱۵ هزار متر مربع است و ژرفایی ۵ متری دارد و در ۵٫۵ کیلومتری شهر پل سفید، در بلندای مشرف به این شهر، کنار روستای شورمست جای گرفته است و به نام همین روستا نام گرفته و نامور شده است. پیرامون دریاچه‌ی شورمست جنگل است، جنگلی سراسر پوشیده شده از درختان کهنسال و بلندبالای توسکا. درختان سرسبز توسکا، افرا و ون چشم را نوازش می‌دهند و روح را جلا می‌بخشند.

این مطلب از وبگاه امرداد برگرفته شده است

این شورمستی که هوش از سر می‌‌پراند در شاهراه تهران – شمال جای خوش کرده است. باز هم حق گزینش داری و اگر خواستی جایی تاریخی و زیبا را هم ببینی می‌توانی سری به پل تاریخی ورسک بزنی که اگر نبینی به راستی از دست داده‌ای شکوه بخشی از تاریخ سرزمینت را.

5

 

9از تهران ٢٠٠ کیلومتری راه است تا شورمست. پس از گذر از بومهن و رودهن، به سوی جاده‌ی فیروزکوه حرکت کنید نزدیک پنجاه کیلومتر باید از شهر فیروزکوه بگذرید، نرسیده به پل‌سفید جاده‌ای در سمت چپ راه خود را جدا کرده و شما را به سوی دریاچه‌ی شورانگیز شورمست راهنمایی می‌کند. جاده پیچ در پیچ است و دل‌انگیز، رو به سوی بالا برانید و چشم‌انداز بی‌مانند جاده‌ی فیروزکوه را ببینید. سبز، سبز، سبز همچون رویاهای‌تان. در این راه پر از سرسبزی و درخت و چمن نیم ساعتی بروید و همچون آلیس در سرزمین عجایب خیره و بهت‌زده به پیرامونتان نگاه کنید، برای لحظه‌ای هم نمی‌توانید چشم بردارید از این جاده، به شورمست که می‌رسید انگار بهشت‌تان کامل شده است و این سرزمین رویایی به اوج آن‌چه می‌خواستید ببینید رسیده‌ است.

8بیا بنشین اینجا، کنار دریاچه و پای در آب فرو ببر، چشم بگردان، دورتادورت را نگاه و کن و بگذار چشمانت، جسمت و روحت حس سرزندگی را تجربه کند. یک روز در این دنیای شلوغ و پرهیاهو تنها زنده نباش که زندگی کن. بگذار طبیعت با تو آشتی کند و از لذت سرمستت کند. ماهی‌های شورمست را نگاه کن اما نگیرشان، بگذار در خانه‌شان بمانند و زندگی کنند، بگذار سال بعد هوای آمدنت را کنند، هوای پاهای فرو برده‌ات در شورمست و چهره‌ی آرامش گرفته‌ات از طبیعت را. تویی؛ آن‌که به بکر ماندن این دریاچه، به پاکیزگی و زیبا ماندنش کمک می‌کنی. شاخه‌های درختان را برای برپا کردن آتش نشکن و تن طبیعت را زخمی نکن. اهالی شورمست که شمارشان خیلی هم زیاد نیست هوایش را دارند، تو هم هوادار باش تا هوای آمدنت را کنند.

2

 

10

3سوار قایق‌های پدالی شو و دل به دریاچه بسپار، پا بزن و از صدای آب که در هم می‌پیچد و تو را به پیش می‌راند غرق آرامش شو. خم شو، صورتت را در آب ببین و موج حرکت را که عکست را به رقص آورده است. عکس درختان را در آب ببین و خود را در میان اینهمه طبیعت گم کن. کلاه آفتابی‌ات را روی صورتت بگذار و چشمانت را ببند و تنها به دریاچه بیاندیش و صدای آب. بگذار آب در خیالت قدم بردارد، ذهن و تمام تو را غرق خود کند، غرق آرامشی بی‌مانند، غرق رویایی شیرین.

بلند شو، دوری بزن، کمی تمشک بچین و ببین، میوه که از بوته با دست خودت می‌چینی چه لذتی دارد، خارهای ریز را هوادار باش، آرام اما گزنده به دستت فرو نروند، آرام کنارشان بزن و تمشک‌های سیاه، این دانه‌ دانه‌های گرد و بهم چسبیده را بچین و دهانت را خوش طعم کن.
حالا یکی از اسب‌های زیبای کنار دریاچه را کرایه کن، بر پشتش بنشین و سلانه سلانه حرکت کن، هوای خوشی را که دریاچه و درختان بهت پیشکش می‌کنند را روی صورتت حس و لذتت را دوچندان کن.
امکانات کمی مانند آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، سفره‌خانه، آلاچیق‌ هم کرایه داده می‌شوند و اگر می‌خواهید کم خرج‌تر باشد می‌توانید چادر مسافرتی خودتان را برپا کنید.
اگر می‌خواهی لذت یک شب در دل طبیعت را بچشی، چادر مسافرتی‌ات را همراه ببر و شب را کنار شورمست صبح کن. فلاسک چای فراموشت نشود که در این هوا، چای خیلی می‌چسبد، دوربین عکاسی‌ات را هم بردار که حسرت می‌خوری اگر نتوانی این‌همه زیبایی را ثبت نکنی. لباس گرم بردار شاید نیاز شود. جنگل سبز را در کنار کوهستان ببین و تابستانی خُنک را تجربه کن.

7 13 4بلند شو، کوله پشتی‌ات را بردار، وسایل مورد نیازت را در آن جا کن، ک:/.’ش‌های کوه‌پیمایی‌ات را پا کن، خوراکت را بردار و آماده‌ی کشفی تازه شو، کشف بخش کوچکی از سوادکوه. از میان روستای شورمست بگذر، از درختان نفس بگیر و بی‌‌سرفه و احساس خفگی پیش برو. با نگاه به اینهمه سبز جمع شده در یکجا آرامش گمشده‌ات را بازیاب و زندگی نو کن.

 شاید بیشتر دلت بخواهد بخشی از تاریخ سرزمینت را در سفری کوتا ورق بزنی، بازم برو سوادکوه، برو به دیدن پل ورسک. این پل تاریخی و دیدنی هم در سواد کوه است و اگر شما این سفر را با رویکردی تاریخی آغاز می‌کنید می‌توانید از این پل که به پل پیروزی نامور است دیدن کنید.  این پل که از شاهکارهای مهندسی و پل‌سازی جهان به شمار می‌رود فروتنانه شما را به دیدار فرا می‌خواند.

14

در ساخت این پل از ملات غیر مصلح(بدون استفاده از هرگونه فلز) بهره برده شده است و در سال‌های  ۱۳۱۳ تا ۱۳۱۵ ساخته شده است. از آن‌جایی که این پل در شیبی زیاد دره ساخته شده است می‌توان گفت با دشواری فراوان ساخته شده است. این پل تنها در دو سوی ابتدا و انتها پایه دارد و نه در میانه.
نخستین‌بار، وینستون چرچیل در جریان جنگ جهانی دوم نام این پل را «پل پیروزی» نامید. «پل ورسک» از بزرگترین پل‌های راه‌آهن سراسری ایران است که در بلندای روستای ورسک است. این پل تنها ویژه‌ی گذر قطارهای مسافرتی، باری و سوختی است.

17
«رابسویچ»، اهل اتریش و مهندس پل ورسک است که در مصاحبه‌‌ی آن‌زمانش‌‌ با روزنامه‌ی اطلاعات گفته بود:«روزی که این مدل را برای ساخت پل ورسک تهیه کردم مهندسان دیگر با دیده‌ی حیرت به آن نگریسته و اجرای نقشه و ساخت آن را یکی از پیروزی‌های علم مهندسی به شمار آورده‌اند و آن را در شمار بهترین پل‌های زیبا و شاهکار مهندسی می‌دانند.»

این پل در دره‌ی ورسک در روستای ورسک در شهرستان سوادکوه، در ۸۵ کیلومتری قائم‌شهر و ۱۸۰ کیلومتری تهران، در محور فیروزکوه و در مسیر راه آهن شمال جای دارد. این پل دو کوه بزرگ و سخت‌گذر عباس‌آباد را به یکدیگر پیوند می‌دهد. روستای ورسک در محدوده‌ی کوهستانی جای گرفته و از سطح دریا ۲۱۴۰ متر بلندی(:ارتفاع) دارد.
برپایه‌ی برخی منابع با شروع جنگ دوم جهانی و با توجه به احتمال ورود متفقین به ایران و استفاده‌ی آنان از راه‌آهن ایران، تصمیم گرفته شد که همه‌ی پل‌ها مین‌گذاری شوند. پل راه‌آهن ورسک قرار بود منفجر شود اما پل‌ها هیچ‌گاه منفجر نشدند چراکه متفقین پس از این موضوع مین‌ها را خنثی کردند. در طول جنگ جهانی دوم متفقین برای جلوگیری از شکست اتحاد جماهیر شوروی از قوای آلمان روزانه با ۷۵ قطار ادوات نظامی و تسلیحات را از بندر شاهپور (بندر امام خمینی فعلی) به بندر شاه (بندر ترکمن فعلی) می‌رساندند و بطور متوسط هر ۲۵ دقیقه یک قطار از روی پل ورسک می‌گذرد.

15

اوج هنر مهندسی راه‌آهن ایران را می‌توان در منطقه‌ی سواد کوه دید. خط آهن سه خط طلا از ارزش بالایی برخوردار است، از آن ماکت‌های بسیاری ساختند و سمبل راه‌آهن ایران خوانده شد، حتا در زمان پهلوی، پشت اسکناس‌ها نقش بسته بود. ماکت‌های پل ورسک و سه خط طلا را می‌توانید در ایستگاه‌های راه‌آهن ببینید.

16

زودتر بار سفر ببند و یک آخر هفته‌ی شاد و پر از لذت را آغاز کن.

11 6
● پل ورسک: نشانی؛ جاده‌ی فیروزکوه، کیلومتر ۹۵ قائم شهر به تهران، روستای ورسک
● سه خط طلا: نشانی؛ ۳ کیلومتر پس از تونل ورسک بخش خاوری(:شرقی) جاده
تمامی حقوق این مطلب متعلق به سایت امرداد نیوز میباشد

 

Share Button
مطالب ما را دوست دارید؟ همین حالا در خبرنامه شریک شوید.

بدون دیدگاه

وبسایت خودتان است. نظر بدهید