۵ روش جهت جان بخشیدن به عکس های حیات وحش

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۸:۴۷ ق.ظ بدون دیدگاه

همه می توانند از حیوانی که جلوی آنها نشسته عکس بگیرند. فقط کافیست دکمه شاتر را فشار دهید و در نتیجه عکس شما ثبت می شود. امروزه نزدیک شدن به حیوانات کار سختی نیست، مخصوصا اگر که از روی علاقمندی اقدام به این کار کنید؛ مثلا در آفریقا به گردش و سیاحت می پردازید. سوار هواپیما می شوید، و سپس با یک راهنما با یک خودرو جیپ راهی می شوید، و در نهایت خودتان را در حال تماشای شیرها می یابید.

تفاوت میان یک عکس فوری که در تعطیلات از حیات وحش می گیرید و یک عکس فوق العاده که باعث می شود دیگران با حیرت به آن بنگرند، قابل توجه است. شما چگونه به عکس هایتان جان می بخشید که به این مهم دست یابید؟ در اینجا روش هایی به شما معرفی می شود که بتوانید بر عکس های خود از حیات وحش، اثرگذار باشید.

۱ – انعکاس نور در چشمان را ثبت کنید.

1

انعکاس نور در چشم (یا کچ لایت) درخشش نور در چشمان سوژه ی شماست. اگر بتوانید آن را در عکس های خود از حیات وحش ثبت کنید، بدون شک بخوبی می توانید عکس فوق العاده ای را ایجاد نمایید. امکان ثبت کچ لایت همیشگی نیست، اما با انتخاب زاویه ی درست و بزرگنمایی کافی، می توانید به آن دست یابید.

محاسبه ی زاویه ی نوری پشت سر شما غیرممکن است. درعوض، هنگامی که کچ لایت واضح است، با آن بسیار تمرین کنید. یک عکس که در آن حیوانی کل فریم را پوشش داده، اغلب چون چشم ها بزرگتر به نظر می رسد، کچ لایت دارد و به آن فضای بیشتری برای دیده شدن می دهد.

۲ – هم سطح با سوژه قرار بگیرید.

2همه چیز مقابل چشمان شماست. اگر بتوانید تا سطح سوژه تان پایین بیایید، تفاوت شگرفی را مشاهده خواهید کرد. حتی تنها چند فوت پایین تر از حد نرمال بودن نیز، عکس شما را بسیار بهبود می بخشد.

اغلب این امر باعث می شود که در حال هم سطح شدن با سوژه، کثیف شوید، قطعا” در چنین مواقعی شما نباید بهترین لباسهایتان را پوشیده باشید. بیشتر حیواناتی که شما میخواهید از آنها عکاسی کنید، از شما کوچکترند، درنتیجه لازم است که شما دولا شوید تا بتوانید خوبتر ببینید. دوربینتان را پایین نگه دارید تا پرسپکتیو جدیدی را برای عکسهایتان ایجاد کنید. همچنین ممکن است به این مهم پی ببرید که با هم سطح شدن می توانید از مزایای اولین نکته ی این مقاله، یعنی استفاده از کچ لایت ، نیز استفاده کنید.

۳ – یک بوکه ی زیبا

3آن بوکه ی زیبایی که تمام عکاسان حیات وحش برای رسیدن به آن تلاش می کنند، عکس شما را از آن دسته عکس های فوری از حیوانات جدا می سازد. ۴ عامل در ایجاد یک بوکه زیبا تعیین کننده هستند:

  • فاصله کانونی
  • فاصله ی سوژه تا دوربین
  • فاصله ی سوژه از دوربین
  • عمق میدان

ترکیب درست این چهار عامل به شما اجازه می دهد به آن کیفیت خوبی که به دنبال آن بودید، برسید.

اولا”، فاصله کانونی بیشتر، اثر بوکه را در عکس شما افزایش می دهد. این خبر خوبی است برای آنهایی که لنزهای تله فوتو دارند، اما برای آنهایی که لنزهای کیت کوچکتر دارند نه. متاسفم که خبر بدی به شما می دهم، اما داشتن لنز تله فوتو برای عکاسی بوکه در حیات وحش، نسبتا” ضروری است. شما نمی توانید یک عکس با عمق میدان کم بگیرید مگر اینکه با یک لنز واید درست روبروی صورت یک حیوان بایستید. هرچه سوژه به دوربین نزدیک تر است، با توجه به یک دیافراگم مشخص، عمق میدان کمتر خواهد شد. پس نزدیک شوید (اما نه خیلی زیاد). هرچه سوژه از پس زمینه دورتر باشد نیز کمک شایانی خواهد کرد.

در نهایت، عمق میدان شما، نقش مهمی ایفا خواهد کرد. از دیافراگم باز استفاده کنید تا به عمق میدانی کم دست یابید، بدین معنا که در این حالت بخش کمی از صحنه فوکوس می باشد. این تکنیک پس زمینه را در حالتی محو و زیبا قرار می دهد که مدنظر داشتید. توجه داشته باشید که از دیافراگمی بسیار باز استفاده نکنید، همیشه بزرگترها بهتر نیستند.

۴ – نور را تجربه کنید.

4نور، فاکتور مهمی در ایجاد یک عکس حیات وحش فوق العاده است. عمدتا”، شرایط عالی برای عکاسی حیات وحش، یک روز روشن و ابری است. ابرها به عنوان یک پخش کننده ی بزرگ نور (دیفیوزر) عمل می کنند و نور را در عکس های شما بسیار نرم می نمایند. با این وجود، حتی با وجود شرایط سخت نوری، می توانید عکس های خودتان را از دیگران متمایز سازید.

دستیابی به یک نور زیبا برای زمینه دشوار است، اما هنگامی که با موفقیت به نتیجه می رسد، فوق العاده است. قطعا” این چیزی است که به عکس شما از حیات وحش جان می بخشد.

شرایط نوری شدید، برای زمانی که می خواهید سرعت شاتر را نسبت به سطوح معمول افزایش دهید، بسیار خوب است، و می توان از آن برای ثبت عکس هایی از حرکات سریع حیوانات استفاده کرد. اگر نور کافی است، دیگر لازم نیست ISO را افزایش دهید و در نتیجه می توان به عکسهایی دارای حرکت و با نویز کمتری دست یافت.

۵ – با سوژه تماس چشمی برقرار کنید.

5اگر بتوانید در عکسهایتان با سوژه تماس چشمی برقرار نمایید، طوری که مستقیما” به لنز نگاه کند، در نتیجه ی آن تأثیر زیادی بر عکس خود اعمال خواهید کرد. ممکن است انجام این کار سخت باشد، بویژه هنگامی که حیوان دور است. اما حیوانات طبیعتا” کنجکاو هستند، و این شانس وجود دارد که شما را مشاهده کرده و مستقیما” به شما بنگرند. فقط کافیست آماده باشید، و انگشتتان آماده ی فشار دادن دکمه ی شاتر باشد.

دادن این امکان به بیننده که بتواند مستقیما” در چشمان حیوان نگاه کند، بهترین روش برای جلب توجه آنها به عکس و برانگیختن تحسین آنها است.

در مورد شرکت کننده میهمان

ویل نیکولاس عکاس انگلیسی حرفه ای حیات وحش است. او همچنین مؤسس وبسایت طبیعت TTL می باشد، وبسایتی پر از آموزش هایی برای عکاسان حیات وحش، که توسط برخی از بهترین عکاسان جهان نوشته شده است.

 

Share Button
مطالب ما را دوست دارید؟ همین حالا در خبرنامه شریک شوید.
سپیده قیطاسی

درباره ی

تحصیلکرده زبان و ادبیات انگلیسی، عکاس خانه عکاسان ایران، مترجم مقالات متعدد از جمله عکاسی، شرکت کننده در چندین نمایشگاه عکس در تهران، و هم اکنون مترجم مجله عکاسی فارسی عکس ها می دانند . « زبان عکاسی زیباترین زبان دنیاست... »

بدون دیدگاه

وبسایت خودتان است. نظر بدهید