نکاتی که باید هنگام عکسبرداری با Helicam و گوپرو در نظر داشته باشید

۲۳ تیر ۱۳۹۴ ۴:۳۱ ق.ظ بدون دیدگاه

برخی از تماشایی ترین نوع عکسبرداری ها (و فیلمبرداری) هم اینک توسط دوربین های کوچکی انجام می شود که بر روی پایه هایی #پرنده و بدون سرنشین سوار می شوند. از تکنولوژی بخاطر پیشرفت هایش متشکریم، درحال حاضر کیفیت و هزینه ی وسیله ی مورد نظر برای آماتورهایی که میخواهند در این نوع عکاسی و فیلمبرداری متفاوت، مطرح و به روز باشند، با Helicam و گوپرو بسیار مناسب است.

آنهایی که به تازگی با عکاسی و فیلمبرداری هوایی آشنا شده اند باید پیش از عجله کردن در خرید تجهیزات، کمی تحقیق نمایند. وسیله های هوایی رباتی (UAV یا Drone) یا #Helicam عموما در فروشگاه های وسایل سرگرمی یا تخصصی به فروش می رسد و خیلی اوقات فروشنده پشت صندوق آماده است تا هر آنچه در قفسه ها است به شما بفروشد و حق کمیسیون فروش خود را دریافت نماید.

1

Copyright: Tyler Olson | Dreamstime.com

نقد و بررسی Helicam و گوپرو

دوربین های گوپرو (GoPro) – طرفداران و منتقدان

اولین وجه التزام در این نوع عکسبرداری، وجود دوربین است. این نوع دوربین باید کوچک و سبک باشد. Helicam های کلاس حرفه ای نیز وجود دارد که میتوانند تجهیزات سنگین تر و بزرگ تری را حمل کنند، اما قیمت آنها بسیار گران است.

بنابراین، تا زمانی که گزینه های رقابتی دیگری وجود دارد، واقعا همه از دوربین های GoPro استفاده می کنند. شما متوجه خواهید شد که سازندگان #Helicam ها نیز ماشین های پرنده ی خود را مشخصا طوری طراحی می کنند که دوربین های GoPro برآنها سوار شوند و این نوع دوربین ها را حمل نمایند. دوربین های GoPro طوری طراحی می شوند که همه کاره بوده و بتوانند بر روی هر چیزی نصب شوند. حتی ویدئوهای معدودی در اینترنت انتشار پیدا کرد که دوربین های GoPro را بر پشت شاهین ها یا پرنده های بزرگتر تعلیم دیده سوار کرده بودند. این ویدئوها بسیار چشمگیرند و این امکان را نشان می دهند که میتوانید با کمی تخیل به آنها برسید.

دوربین های  GoPro به ندرت دچار خطا می شوند و بسختی ممکن است با استفاده از آنها دچار اشتباه شوید چون بارها و بارها ثابت کرده اند که کارشان را به خوبی انجام می دهند. نمونه ویدئوهای بسیاری وجود دارد که می توانید آنها را پیدا کرده و آنچه را تولید می کنند مشاهده نمایید.

استفاده از دوربین به تنهایی آسان است اما وقتی دوربین بر Helicam سوار می شود، گزینه ها و ویژگی های متفاوت زیادی وجود داد که باید در نظر گرفته شوند.

پیش از هر چیز باید متذکر شد که اگرچه خیلی از Helicam ها با این توانایی ساخته شده اند تا یک دوربین #GoPro (گوپرو)  را حمل کنند، شما همچنان می خواهید مطمئن شوید که آیا دوربین واقعا می تواند بر روی شاسی سوار شود؛ آیا قدرت کافی دارد ؟ آیا تنها به دلیل اینکه می تواند یک دوربین را نگه دارد و حمل کند، به اندازه کافی قدرتمند خواهد بود تا بار را به شکلی مناسب توزیع نماید؟

2

Copyright: Tyler Olson | Dreamstime.com

عمر باطری Helicam را نادیده نگیرید

نکته ای که برخی از متصدیان فروشگاه ها به شما نخواهند گفت، در مورد عمر باطری Helicam است. ممکن است بیشتر مایل باشند تا سریعتر کالا را به فروش برسانند، و با فروش دستگاهی ارزان به شما، ممکن است دستگاه خریداری شده تان را سودی کلان فرض نمایید. در بازار Helicamهایی وجود دارد که خوب کار می کنند اما هنگامی که دوربین بر آنها سوار می شود، باطری تنها برای مدت حدودا هفت دقیقه دوام می آورد. تفاوت قیمت با یک مدل بالاتر آنچناین زیاد نیست اما واقعا این ارزش را دارد که دستگاه شما با کمی هزینه بیشتر، بتواند ۲۵ دقیقه دوام بیاورد.

اگر مجبور باشید یک ساعت منتظر شوید تا باطری دستگاه تان تنها برای یک پرواز هفت دقیقه ای شارژ شود، فایده ی آن چیست؟ می توانید باطری های اضافه خریداری کنید، اما دوباره همان هزینه ای را می پردازید که می توانید با آن یک مدل با باطری ۲۵ دقیقه ای بخرید.

3

Copyright: Alexsalcedo | Dreamstime.com

نظرتان در مورد استفاده از حلقه ی تک محور چیست؟

راه دیگر، استفاده از حلقه ی تک محور است. حلقه ی تک محور، اتصالی است که توسط آن می توانید جهت دوربین را کنترل نمایید. دوربین بر روی حلقه سوار می شود و در نتیجه می تواند در جهات مختلف بچرخد. لازم نیست یک حلقه تک محور خریداری کنید، دراین صورت دوربین بصورت مستقیم به دستگاه متصل خواهد شد. اگر می خواهید به متوجه سمت چپ یا راست باشید، باید Helicam را حرکت دهید. یک حلقه تک محور به Helicam اجازه می دهد تا در موقعیتی ساکن پرواز نماید درحالیکه شما همچنان می توانید جهت زاویه دید دوربین را کنترل نمایید.

کنترل Helicam که آن را پرواز می دهد نیز، بسته به اینکه چه دستگاهی خریداری شده، توانایی های متفاوتی دارد. میتوان دستگاه هایی با یا بدون کنترل خریداری کرد، اما اغلب فروشندگان کنترل کوچکی را شامل دستگاه می کنند تا مشتری لوازم کاملی داشته باشد.

Share Button
مطالب ما را دوست دارید؟ همین حالا در خبرنامه شریک شوید.
سپیده قیطاسی

درباره ی

تحصیلکرده زبان و ادبیات انگلیسی، عکاس خانه عکاسان ایران، مترجم مقالات متعدد از جمله عکاسی، شرکت کننده در چندین نمایشگاه عکس در تهران، و هم اکنون مترجم مجله عکاسی فارسی عکس ها می دانند . « زبان عکاسی زیباترین زبان دنیاست... »

بدون دیدگاه

وبسایت خودتان است. نظر بدهید