عکاسان ایرانی در پانزدهمین حراج عکس کریستیز در دوبی

با فرا رسیدن پاییز و رونق دوباره فصل حراج‌ عکس های هنری، سالن گودفین برج‌های دوقلوی هتل جمیرای دوبی بار دیگر چندی پیش طی دو شب میزبان پانزدهمین حراج منطقه‌ای کریستیز برای عرضهٔ آثار هنر مدرن ایران، ترکیه و کشورهای عربی بود.

(1)

طی این دو شب یکی از موفق‌ترین حراج‌های کریستیز برای هنر خاورمیانه رقم خورد چرا که فروش کلی آن با جهشی خیره‌کننده نسبت به حراج چهاردهم، که بهار امسال برپا شد، دو برابر افزایش یافت و به رقم خیره‌کنندهٔ ۱۲ میلیون و ۱۳۷۵ دلار بالغ شد. در این دو شب ۸۳ درصد کل آثار عرضه شده به فروش رفت و رکورد قیمت ۲۴ هنرمند نیز بهبود یافت. شب اول این حراج شاهد فروش هیچ اثر عکاسی نبود ولی در میان آثار فروش رفته در شب دوم حراج ۱۴ عکس از جمله ۵ عکس ایرانی هم دیده می‌شد.

(2)

گرانترین عکس ایرانی فروش رفته در حراج پانزدهم اثری از مجموعهٔ پنجره‌های عباس کیارستمی (متولد ۱۹۴۰) مربوط به سال ۲۰۱۰ بود که با برآورد قیمت ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار به حراج آمد و در نهایت ۳۷ هزار و ۵۰۰ دلار فروخته شد تا به طور مشترک با عکسی از لارا بلدی (لبنان، ۱۹۶۹) در جای سوم گرانترین عکس‌های شب دوم بنشیند.

(3)

دومین عکس گران ایرانی این شب که چهارمین عکس گران‌قیمت کل فهرست هم بود اثری ترکیبی از فرهاد احرارنیا (متولد ۱۹۷۱) مربوط به سال ۲۰۱۱ لقب گرفت که با قیمت پایهٔ ۲۲ تا ۲۸ هزار دلار عرضه شد ولی ۳۰ هزار دلار به فروش رفت. در وبسایت موسسهٔ کریستیز این عکس به عنوان ششمین فریم از مجموعه‌ای به نام «زیبایی، سکوت ویرانه‌هاست» معرفی شده است.

شادی قدیریان

شادی قدیریان

علی مرادخانی

علی مرادخانی

اما نکته‌ای که در این حراج توجه بسیاری از کارشناسان هنر منطقه را به خود جلب کرد حضور علی مرادخانی، معاون هنری وزارت ارشاد به همراه مرتضى کاظمى، مشاور اقتصاد فرهنگ و هنر این وزارتخانه به عنوان مهمان ویژه در شب نخست این حراج بود. این برای نخستین بار بود که یک مقام دولتی ایران در چنین حراج‌هایی که در سال‌های اخیر سروصدای زیادی در منطقه به راه انداخته، شرکت می‌کرد. علی مرادخانی پس از پایان حراج در گفتگویی کوتاه با خبرنگاران گفت: «رونق اقتصاد هنر براى وضعیت فعلى جامعهٔ هنرى ما یک امر حیاتى است لذا بدیهى‌ست ما در جهت فرهنگ‌سازى و توسعهٔ آن از شناسایى الگوهاى موفق دریغ نخواهیم کرد.

Share Button

ادامه را در سایت سایت عکاسی ببینید

مطالب ما را دوست دارید؟ همین حالا در خبرنامه شریک شوید.